8.8517
10.3717
12.1105

...
Dünya

Rusya: Afganistan'daki siyasi süreçte ilerleme kaydedilmezse Taliban yönetime el koyabilir

Valday Tartışma Kulübü’nde konuşan Kabulov, Taliban henüz büyük il merkezlerini ele geçirecek güçte değil.

Valday Tartışma Kulübü’nde konuşan Kabulov, Taliban henüz büyük il merkezlerini ele geçirecek güçte değil. Ancak çok yakın zamanda iki üç il merkezini kontrol altına alabilirler, ama henüz büyük il merkezlerini ele geçirmek ve uzun zaman elinde tutmak için yeterli güce sahip değiller ifadesini kullandı. Rus diplomat, Ama ulusal uzlaşı sürecinde gerçek ilerleme kaydedilmediği takdirde rahatlamak için henüz erken. 

Bu askeri ve siyasi denge Taliban lehine formatlanmıştır. Bu durumda yönetimi silah yoluyla ele geçirmeleri çok gerçekçi bir ihtimal dedi. Kabulov, Afganistan da askeri senaryo ulusal uzlaşı sürecine üstün gelirse herkesin herkese karşı savaşı başlar. Bu da Afganistan’ın fiilen etnik kimliğe göre dağılmasına yol açar, üstelik iki üç parçaya değil çok daha çok parçaya bölünür. Bu durumda uluslararası aşırılık yanlısı güçlerin güçlenmesi için elverişli koşullar oluşur. 

Bu yalnızca IŞİD değil, emin olun bu durumdan yararlanmaya çalışacak iki üç haydut, tehlikeli örgüt daha ortaya çıkar yorumunda bulundu. Afganistan’ın henüz iç savaş durumunda bulunduğu sürece merkezi yönetime ihtiyaç olduğundan emin olduğunu dile getiren Kabulov, Diğer tüm seçenekler savaş bitince, ekonomi çalışmaya başlayınca ve Afganlar sakinleşince değerlendirilebilir ifadesini kullandı.