23,759
25,103
192
12.46
14.06
16.59

...
Şehir Hakkında

Festival ve Şenlik

ESKİŞEHİR’DEKİ FESTİVAL VE ŞENLİKLER

  • Uluslararası Çocuk ve Gençlik Tiyatroları Festivali; Dünyanın birçok farklı ülkesinden tiyatro topluluklarına ev sahipliği yapan festival, yurt dışında ve yurt içinde çocuk ve gençlik tiyatrosu alanında sahnelenen oyun ve performansların en seçkin örneklerini her yıl Mayıs ayında Eskişehir’de buluşturuyor.
  • Uluslararası Eskişehir Dans Festivali; 2013 yılında Ulusal Baz’da Düzenlenmeye başlamış ve her geçen sene kendini geliştirerek en iyi hizmeti vererek Türkiye’deki en önemli organizasyonlardan birisi haline gelmeyi başarmıştır. Her yıl Şubat ayında düzenlenmektedir.
  • Ulusal Odunpazarı Lületaşı Festivali; 5000 yıllık bir geçmişe sahip olan lületaşı oldukça değerli, işlenmesi kolay, gözenekli bir yapıdadır. Ülkemizde en çok Eskişehir’de çıkarılan lületaşı genel olarak biblo gibi süs eşyalarında, pipolarda ve tesbih yapımında kullanılmaktadır. Lületaşı'nın bilinirliği arttırmak amacıyla Odunpazarı Belediyesi tarafından her yıl Temmuz ayında düzenlenmektedir.
  • Eskişehir Sürdürülebilir Yaşam Film Festivali; Karmaşık küresel sorunlar karşısında sıradan insanların ürettiği ve hayata geçirdiği yaratıcı çözümler içeren belgesellerin olduğu festival her yıl Nisan ayında düzenlenmektedir.
  • Eskişehir Opera Ve Bale Günleri; 2011 yılında UNESCO tarafından “Somut Olmayan Kültürel Miras Başkenti”ve 2013 yılında da “2013 Türk Dünyası Kültür Başkenti” seçilerek “Kültür Şehri” kimliği kazanan Eskişehir’de “Eskişehir Opera ve Bale Günleri” Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü tarafından ilk kez 2011 yılında düzenlenmeye başlamıştır. Her yıl Mayıs ayında düzenlenmektedir.
  • Sivrihisar Dövme Sucuk Festivali; Her yıl Ocak ayında düzenlenmektedir.

Nasreddin Hoca Doğum Şenlikleri;

 Nasreddin Hoca’nın doğup büyüdüğü Sivrihisar’ın Nasreddin Hoca Mahallesi (Hortu Köyünde) yerli ve yabancı turistlerin tarihi ve kültürel alanlarda karşılaşmalarını sağlamak amacıyla her yıl Haziran ayında düzenlenmektedir.